GWIAZDORSKA OBSADA AKCJI LETNIEJ 2012

Stało się już tradycją, że akcje letnie organizowane przez legnicki Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy mają wymiar międzynarodowy. Co roku można jednak spotkać niespodzianki. Tego lata były nią gwiazdy: te znane z telewizji, i te olimpijskie. 

Dobiegła końca akcja letnia. W trakcie ostatniego turnusu z kolonistami wypoczywała kilkunastoosobowa grupa dzieci Polonii Ukraińskiej z Drohobycza na Ukrainie. Członkowie chóru „Odrodzenie” w pewne niedzielne popołudnie dali koncert krzewiący patriotyczne pieśni.

W górach gościmy osoby, które najlepiej wiedzą, co znaczy tęsknota za ojczyzną. Ich obecność przybliża nam czas minionej niedawno rocznicy Powstania Warszawskiego i zbliżającej się wybuchu II Wojny Światowej mówi prezes legnickiego TPD i kierownik kolonii Kazimierz Pleśniak.

Kolonie profilaktyczne i ośrodki przyjazne dzieciom to dewiza akcji letniej TPD: lekcje historii, w tym także o Januszu Korczaku – bo w Polsce przypada właśnie rok korczakowski – pogadanki o zdrowiu i zagrożeniach płynących z używek i nieodpowiedniego spędzania wolnego czasu, a także zwiedzanie walorów turystycznych wakacyjnych miejscowości – to czas, który wypełniają dzieciom organizatorzy. Oczywiście w przerwach między plażowaniem, morskimi kąpielami i dyskotekowymi zabawami.

W tym roku kolonie odbyły się w Różance koło Międzylesia i Karpaczu. Po raz pierwszy opiekunowie wybrali się z dziećmi na kolonię do Międzyzdrojów. To tam, przez półtora miesiąca odbyły się trzy turnusy kolonijne, z czego największy (bo z setką kolonistów) zacumował w połowie lipca. Właśnie w nadmorskim kurorcie, słynącym z Alei Gwiazd dzieci miały okazję osobiście poznać polskie gwiazdy filmowe, wykonać pamiątkową fotografię i zdobyć autografy. Wśród nich byli m.in. Olaf Lubaszenko, bracia Mroczkowie i Przemysław Cypriański.

Można było też poczuć ducha olimpijskiej rywalizacji przed igrzyskami w Londynie. Kolonistów odwiedził olimpijczyk z Moskwy (1980) i Seulu (1988), wicemistrz świata i Europy, lekkoatleta Bogusław Mamiński. Biegacz średnich i długich dystansów zdradził kulisy przygotowań sportowych imprez oraz opowiedział o pasji, która stała się życiowym zamiłowaniem. Kto wie, może w którymś z kolonistów zaszczepił sportowego ducha i w przyszłości usłyszymy o olimpijskim medaliście? Tym bardziej, że czas akcji letniej wypełniony jest także rozgrywkami piłkarskimi i konkurencjami sportowymi.

Podopieczni zwiedzili molo, muzeum figur woskowych, aleje gwiazd, odbyły rejs klimatycznym statkiem Wikingów. Zwiedziały także Świnoujście, Szczecin i wyspę Wolin. Organizatorzy zadbali o liczne konkursy z nagrodami. Każdy z uczestników otrzymał dyplom, pamiątkową plakietkę oraz koszulkę (czytaj o pierwszym i drugim dniu w Międzyzdrojach, a także trzecim, czwartym i piątym).

Przebywający w tym samym kurorcie biskup pomocniczy Marek Mendyk, pozytywnie odpowiedział na zaproszenie organizatorów i w trakcie ostatniego turnusu odwiedził kolonistów. To już kolejny raz, kiedy ordynariusz diecezji odwiedza dzieci w ramach Akcji Letniej TPD. W ubiegłym roku ks. bp Stefan Cichy zawitał do małych podopiecznych w Karpaczu. Teraz w sierpniu, ponownie biskup Cichy odwiedził dzieci w górach. Do Karpacza przybyli także przedstawiciele samorządów: Dorota Purgal z UM i starosta Jarosław Humenny, a także przedstawicielka legnickiego MOPS-u Zyta Lorenc. Goście zapoznali się z warunkami pobytu i bogatym programem kolonijnym. Z uczestnikami kolonii w Karpaczu spotkał się również przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego oraz ratownik GOPR Jerzy Pokój.

Akcja Letnia TPD 2012 to łącznie 6 turnusów kolonijnych. Dodatkowo, koła Przyjaciół Dzieci z Jawora i Lubina zorganizowały turnusy rehabilitacyjno-lecznicze w Dąbkach dla młodzieży niepełnosprawnej i ich rodziców. Z kolonii przyjaznych dzieciom skorzystało blisko 400 dzieci z miasta i powiatu legnickiego oraz 150 niepełnosprawnych z rodzicami. Część uczestników pochodzi z niezamożnych rodzin i dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Legnicy, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty oraz środków pieniężnych zaoszczędzonych na fundację sztandaru TPD mogły otrzymać zniżkowe skierowania. Warto dodać, że ponad setka dzieci z najbardziej potrzebujących rodzin, wytypowanych przez legnicki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wzięło udział w koloniach całkowicie bezpłatnie. Udział dzieci Polonii Ukraińskiej z Drohobycza możliwy był w głównej mierze dzięki Fundacji „Polska Miedź” z Lubina.

Chciałbym podziękować wszystkim darczyńcom i sponsorom. Po raz kolejny udowodniliśmy, że wspólnymi siłami możemy zapewnić dzieciom atrakcyjny i bezpieczny pobyt, podczas którego nie tylko będą odpoczywać bawiąc się, ale także odpoczywać w pożyteczny sposób. – zaznacza Kazimierz Pleśniak.Skierowanie na kolonie ma dla dzieci szczególne znaczenie ze względu na często trudne warunki w jakich żyją i się wychowują. Dla wielu z tych dzieci była to kilkunastodniowa odskocznia od problemów i pobyt w cieplarnianych warunkach. Dziękuję i doceniam pracę kadry kierowniczej i wychowawczej oraz wszystkich ludzi, których spotkaliśmy podczas tych wakacji. Właściciele ośrodków wypoczynkowych a także zaprzyjaźnieni z nami muzycy, sportowcy, ludzie kultury, dzięki którym pobyt dzieci przebiegał w jak najmilszej atmosferze. Za to również bardzo dziękuję.

Adam Kobel