AKCJA CHARYTATYWNA UŚMIECH POD CHOINKĘ 2012

Listopad to miesiąc, w którym Mikołaj otrzymuje większą liczbę listów od dzieci, a to znak że do świątecznej aury zostało już niewiele czasu. TPD chce pomóc zapracowanemu Mikołajowi i rozpoczyna wielką akcję charytatywną „Uśmiech pod choinkę 2012”. Już po raz dziewiętnasty przy wsparciu ludzi dobrej woli, zaangażowaniu sponsorów, instytucji, szkolnych kół Przyjaciół Dzieci oraz medialnemu patronatowi lokalnych mediów spróbujemy podarować dzieciom uśmiech pod choinkę.

Akcja polega na zbiórce artykułów, które organizatorzy przeznaczą do paczek mikołajowych, gwiazdkowych oraz żywnościowych dla dzieci z najuboższych rodzin. Mogą to być słodycze, zabawki, książki, bajki, owoce, przybory szkolne i artykuły spożywcze z długim terminem ważności. Prezenty świąteczne trafią do dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo i materialnie. Potrzebujący typowani są przez szkolne koła Przyjaciół Dzieci, które funkcjonują niemal we wszystkich szkołach w Legnicy oraz w placówkach na terenie powiatów legnickiego, jaworskiego, polkowickiego, złotoryjskiego, głogowskiego oraz lubińskiego. Pedagodzy z autopsji znają życiową sytuację poszczególnych dzieci, stąd pomoc trafia do konkretnego podopiecznego.

ZOBACZ NASZYCH TEGOROCZNYCH DARCZYŃCÓW I INICJATYWY KÓŁ PRZYJACIÓŁ DZIECI

Blisko 1500 paczek mikołajowych i bożonarodzeniowych, w tym aż 250 paczek żywnościowych, udostępnianych w ramach pomocy żywieniowej najbardziej potrzebującym rodzinom, to bilans zeszłorocznej akcji charytatywnej TPD „Uśmiech pod choinkę” – mówi Kazimierz Pleśniak, prezes legnickiego TPD. W ostatnim czasie powstały nowe koła Przyjaciół Dzieci, w związku z tym wzrosła też liczba podopiecznych. Otrzymanie paczki mikołajowej to najprostszy sposób by wywołać uśmiech na twarzy dzieci. Dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli i darczyńców jesteśmy w stanie poprowadzić tę akcję charytatywną.

Spotkanie ze św. Mikołajem w roku 2012, fot. Dominika Szymczak

Jeden z darczyńców ubiegłorocznej akcji, Fundacja Polska Miedź, reprezentowana przez Krzysztofa Kułacza wręcza paczkę gwiazdkową, fot. Dominika Szymczak

W ramach akcji odwiedziliśmy także podopiecznych Domu Samotnej Matki, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci przy ul. Kubusia Puchatka w Legnicy, Pogotowia Opiekuńczego oraz małych pacjentów legnickiego szpitala. To wszystko dzięki pomocy mieszkańcom i zaangażowaniu instytucji oraz naszych działaczy.

„Uśmiech pod choinkę” to nie tylko paczki mikołajowe i gwiazdkowe. To także cykl imprez, które rozpoczyna spotkanie ze św. Mikołajem 6 grudnia w siedzibie TPD. Kilka dni później organizowana jest integracyjna impreza mikołajowa dla blisko 200 dzieci niepełnosprawnych. Tradycją jest już wigilia TPD, kiedy przy jednym stole zasiadają opiekunowie wraz z młodzieżą niepełnosprawną, dziećmi z potrzebujących rodzin, działacze TPD, przedstawiciele samorządów i duchowieństwa oraz dobroczyńcy. Organizatorzy nie zapominają o najmłodszych, razem z przedszkolakami bawią się na imprezie „Witaj nam Nowy Roczku”.

O UŚMIECHU POD CHOINKĘ MEDIALNIE

Mikołajowa zabawa integracyjna, rok 2011, zdj. Adam Kobel

Tradycją stał się już odzew pracowników wielu miejskich instytucji i firm prywatnych, którzy samodzielnie organizują zbiórkę słodyczy wśród swoich współpracowników i dostarczają je do Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Wiadomo też, że przez dwa dni 7-9 grudnia br. młodzieżowi wolontariusze TPD przeprowadzą zbiórkę żywności do pomocy świątecznej w legnickich dyskontach spożywczych „Biedronka”.

W głównej mierze akcja charytatywna polega więc na zaangażowaniu lokalnego społeczeństwa. Każdy chętny może przynieść artykuły do:

  • do biura Oddziału Miejskiego TPD w Legnicy przy al. Orła Białego

Istnieje także możliwość finansowego wsparcia akcji:
nr konta Bank Zachodni WBK 83 1090 2066 0000 0001 1972 8118
 z tytułem: Uśmiech pod choinkę oraz aby wesprzeć dzieci spoza Legnicy nr konta Bank Zachodni WBK 73 1090 2066 0000 0001 1971 2196.

Najnowsze informacje o akcji charytatywnej znajdziecie także na naszym profilu na FB: www.facebook.com/TPDlca Polubisz nas?

O ubiegłorocznej akcji przeczytasz tutaj, tutaj, tutaj i jeszcze tutaj :)

PATRONAT MEDIALNY NAD AKCJĄ OBJĘLI