DZIEŃ WOLONTARIUSZA TPD 2012

„Jest jedno słowo, którym wszyscy powinniśmy kierować się jak regułą – wzajemność.” Słowa Marcina Luthera Kinga idealnie wpisują się w przypadający 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Zarząd legnickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy zorganizował spotkanie z najaktywniejszą młodzieżą działającą w ramach młodzieżowego wolontariatu TPD. W Klubie Wolontariusza TPD przy alei Orła Białego 2 w obecności władz TPD oraz zastępcy prezydenta Legnicy Doroty Purgal, 17 młodych społeczników zostało wyróżnionych medalem „Pomocna Dłoń” za aktywną działalność na rzecz dzieci i młodzieży:
Magdalena Brenk z Zespołu Szkół Rolniczych
Monika Stolarczyk
z Zespołu Szkół Rolniczych
Patrycja Kowalczyk
z V Liceum Ogólnokształcącego
Katarzyna Bułat z V Liceum Ogólnokształcącego
Magdalena Krakowiak z Gimnazjum nr 4
Martyna Rodak z Gimnazjum nr 4
Justyna Latoch z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3
Patrycja Czerwonka z Gimnazjum nr 5
Marika Erdman z Zespołu Szkół Integracyjnych
Dagmara Wojciechowska z Zespołu Szkół Integracyjnych
Alicja Miłosz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4
Patryk Mazurek z Zespołu Szkół Samochodowych
Damian Grabowski z Zespołu Szkół Samochodowych
Krzysztof Studziński z Zespołu Szkół Budowlanych
Malwina Rospondek z Zespołu Szkół Budowlanych

Dyplom szczególnego uznania za pełną zaangażowania pracę społeczną wykonywaną w ramach wolontariatu TPD na rzecz pomocy dzieciom został wręczony dwóm wolontariuszkom TPD: Paulinie Świtalskiej z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego oraz Aleksandrze Rowińskiej z Zespołu Szkół Rolniczych.

zdjęcia znajdują się na Facebooku TPD pod adresem www.facebook.com/TPDlca

W spotkaniu uczestniczyły też opiekunki wolontariatu z Zespołu Szkół Rolniczych Bożena Miktus, Zespołu Szkół Integracyjnych Renata Nicpoń oraz z Zespołu Szkół Budowlanych Bogumiła Słomczyńska.

Młodzieżowy wolontariat TPD działa najprężniej w Legnicy i w swych szeregach zrzesza blisko 400 młodych osób. „Młodzi stanowią silną podstawę, dzięki której TPD może realizować swoje zadania programowe na tak szeroką skalę” – te słowa prezes Pleśniak wciąż powtarza mając na myśli młodzież w organizacji.

Podczas Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu we Wrocławiu, dwa dni po Międzynarodowym Dniu Wolontariusza 7 grudnia, reprezentacja legnickiego TPD odebrała certyfikat „organizacji przyjaznej wolontariuszom”, przyznany na lata 2013-2014 przez Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce.
Pod koniec kwietnia inicjatywy naszych wolontariuszy zostały docenione przez kapitułę plebiscytu, organizowanego przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. TPD zostało wówczas laureatem I edycji konkursu „zDOLNE NGO” dla najlepszej organizacji pozarządowej z Dolnego Śląska działającej w obszarze wolontariatu. Wolontariusze TPD pomagają swoim młodszym kolegom i rówieśnikom w lekcjach, organizują im wolny czas, opiekują się osobami niepełnosprawnymi, dzielą dyżury w świetlicach szpitalnych oddziału pediatrycznego i chirurgii dziecięcej w miejskim szpitalu. Młodzież współorganizuje imprezy programowe legnickiego oddziału TPD dla dzieci i młodzieży, uczestniczy w akcjach charytatywnych.

Ponadto przez cały weekend młodzieżowi wolontariusze TPD obecni byli w legnickich dyskontach spożywczych „Biedronka” oraz hipermarketach Real i Eko w ramach ogólnopolskiej zbiórki żywności. Pozyskane w ten sposób produkty spożywcze przed świętami przekazane zostaną jako paczki żywnościowe najbardziej potrzebującym rodzinom z naszego miasta i okręgu. Przez weekend udało zebrać się blisko dwie tony produktów. Dodatkowo, dzięki współpracy z Auchan przez kilka ostatnich weekendów, wolontariusze zbierali na terenie marketu żywność.

My będziemy wciąż powtarzać, choć i tak wydaje się być za mało: DZIĘKUJEMY!