DZIECIĘCY UŚMIECH PRZEGONIŁ DESZCZ

To miał być najsłoneczniejszy dzień, a tożsamy symbol Legnicy – Zamek Piastowski najbardziej roześmianym miejscem w Legnicy. Nad budowlą zgromadziły się jednak ciemne chmury, które miały zniweczyć plany organizacji Dnia Dziecka TPD na dziedzińcu zabytkowego krajobrazu. Uśmiech najmłodszych okazał się być jednak silniejszy i choć idea samego pikniku nie wyszła, to Dzień Dziecka stał się dużą atrakcją w Legnicy.

Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy, Komendy Miejskiej Policji, Fundacji EuCO Dzieciom, Galerii Piastów i NKJO w kilka godzin musieli podjąć logistyczny trud zorganizowania przedsięwzięcia niemal na nowo. Udało się przenieść większość zaplanowanych punktów programu w inne realia – choć nie zamkowe, to z pewnością kolorowe. Nie trzeba było szukać daleko, zamek skąpany deszczem stoi przecież na wyciągnięcie ręki Galerii Piastów, która w tym dniu przyjęła wszystkie pociechy w swoje mury.

Organizatorzy ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne odwołali plener plastyczny „Zamek świadkiem historii”, jednak podjęte negocjacje pozwoliły przenieść przedsięwzięcie na 18 czerwca. Teraz czynią jeszcze bardziej wzmożone starania o zapewnienie ciepłych promieni słonecznych, a ci którzy chcieliby malować, a nie zapisali się wcześniej, mają teraz ku temu okazję. Gra jest warta malunku, bo do wygrania są m.in. tablety, ufundowane przez prezydenta Tadeusza Krzakowskiego i posła na Sejm RP Roberta Kropiwnickiego.

DARCZYŃCĄ PACZEK Z OKAZJI DNIA DZIECKA JEST

Moc atrakcji na każdym metrze kwadratowym Galerii Piastów, centrum wielkiego placu zabaw, muzyka i taniec, gry i zabawy, puszczanie ogromnych baniek mydlanych, malowanie twarzy, trampoliny i zjeżdżalnie, prezentacja udzielania pierwszej pomocy przez studentów PWSZ, rycerska wioska – to wszystko czekało na najmłodszych z okazji dnia ich święta. W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci aż dwukrotnie zaangażowało się w organizację Dnia Dziecka. Najpierw jako współorganizator w Parku Miejskim w imprezie Caritasu, by w końcu w sobotę 1 czerwca również móc złożyć życzenia najmłodszym.

Międzynarodowy Dzień Dziecka bez TPD? Niemożliwe! To przecież najważniejszy dzień dla legnickiego stowarzyszenia! – zaznacza Kazimierz Pleśniak. – Dlatego tradycji musiało stać się za dość, 1 czerwca również nie mogło nas zabraknąć! Tym bardziej miło, że w Galerii Piastów, która jest przyjacielem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy.

Tego dnia scena zamieniła się w przestrzeń warsztatów KUNG-FU znanego w Legnicy Mistrza Jana Mędrali, który razem z adeptami sztuki z Jawora ukazywał spokój, opanowanie i precyzję. Mistrz Jan to również trener jogi dla dorosłych praktyków. Z kolei można było martwić się o stabilność sceny, kiedy dzieci żywiołowo tańczyły zumbę z Aleksandrą Lesiak. Gdyby publiczność zamknęła oczy podczas występu legnickiej grupy pod tajemnym skrótem MTM, poczułaby się jak w teatrze albo operze. Młodzież Tworzy Musical dała bowiem pokaz „Bitwy pod Legnicą”. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Legnicka zabrała uczestników w klimat ludycznego folkloru, a HORCYWIT z ukraińskiego liceum (ZSO nr 4) pokazał narodowy temperament. Całość imprezy zwiewnie, zabawnie i obrazowo scalał, znany już prowadzący imprezy Galerii Piastów, Stanisław Wolski. Scena na chwilę zamieniła się także w bazar smakoszy z lodowym konkursem Choice’a.

Milusińscy mogli poznać wiele zawodów, nie zawiodły służby mundurowe. Policja rozgrzewała przechodniów grochówką i pieczonymi kiełbaskami, a przedstawiciele Straży Miejskiej i Urzędu Celnego w przyjazny sposób przekazywali zasady bezpieczeństwa.

Także piłkarze Miedzi Legnica i Stowarzyszenie Kibiców Tylko Miedź, którzy angażują się na rzecz dzieci i młodzieży, w tym roku dołączyli do projektu TPD. Co prawda przez niepogodę nie odbył się trening z piłkarzami, ale można było wygrać gadżety, w tym piłkę z autografami reprezentacji Polski, nikt nie odmówił też pamiątkowego zdjęcia z Miedziakami. Ogromna ilość klubów sportowych z okręgu, m.in. mistrzynie Polski w koszykówce z KS CCC Polkowice także wsparły Dzień Dziecka z TPD” – dodaje Jolanta Watral, koordynator Dnia Dziecka w TPD.

fot. Katarzyna Napora

W organizację przedsięwzięcia zaangażowało się wiele firm i instytucji. Paczki z okazji święta dzieci otrzymały dzięki dofinansowaniu Fundacji Polska Miedź z Lubina oraz ze zbiórek słodyczy pracowników m.in. Urzędu Celnego, Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy, uczniów V LO, Zespołu Szkół Rolniczych, a także niemieckiego stowarzyszenia Fraueninitiative Berlin-Warschau.

Sukces imprezy to w ogromnej mierze zaangażowanie młodych ludzi, wolontariuszy TPD, bez których Dni Dziecka nie odbyłyby się tak sukcesywnie.

Dziękujemy reprezentacji ZSO nr 3, Zespołu Szkół Samochodowych, Szkół Budowlanych, Elektryczno-Mechanicznych, Szkół Rolniczych, Gimnazjum nr 2, II i V LO w Legnicy, Ochotniczego Hufca Pracy w Legnicy. Młodzi ludzie służyli ogromną pomocą organizacyjną i logistyczną – mówi Kazimierz Pleśniak.

Pod koniec imprezy odbyło się losowanie nagród specjalnych. Do wygrania były m.in. wspomniana piłka z najgorętszym autografem ostatnich tygodni Roberta Lewandowskiego oraz ufundowany przez Starostę Legnickiego Jarosława Humennego rower górski.

Organizatorami Dnia Dziecka byli:
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Legnicy
Fundacja EUCO Dzieciom
Komenda Miejska Policji w Legnicy
Galeria Piastów
Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych

Partnerem przedsięwzięcia zostali:
Urząd Miasta w Legnicy; Starostwo Powiatowe w Legnicy; Fundacja Polska Miedź w Lubinie; Europejskie Centrum Odszkodowań; Bank Zachodni WBK S.A.; Gimnazjum nr 4 w Legnicy; Miedź Legnica; Stowarzyszenie Kibiców „Tylko Miedź”; Klub Motocyklowy DOPALACZE; Ochotniczy Hufiec Pracy w Legnicy; Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji; Aquapark w Polkowicach; Straż Miejska w Legnicy; Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna; IBpartner.pl; Eisberg; Straż Graniczna; Państwowa Straż Pożarna; DGP DOZORBUD; Koło Naukowe Młodych Medyków przy Wydziale Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej PWSZ; Młodzież Tworzy Musical; AVIVA; Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Legnicy; Bank Polski PKO; Wojcieszowianka; Fundacja GOBI; Centrum Zabaw i Rozwoju Mrowisko; Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy; Golden Set; MUKS Ikar Legnica; KGHM Zagłębie Lubin S.A.; MKS Zagłębie Lubin; KGHM METRACO Zagłębie Lubin; KS CCC Polkowice; Restauracja KFC; Hotel Sękowski; Kino Helios; Poradnia Prozdrowotna „Harmonia” Marta Dul; V Liceum Ogólnokształcące w Legnicy; Zespół Szkół Rolniczych w Legnicy; Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Legnicy, Zespół Szkół Samochodowych w Legnicy; Gimnazjum nr 2 w Legnicy; Zespół Szkół Budowlanych w Legnicy; Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy; II Liceum Ogólnokształcące w Legnicy; Nadleśnictwo w Legnicy i Lubinie; Centrum Nieruchomości DOMENA w Legnicy; Firmowy Serwis Ogumienia DECART Premio w Legnicy; Cech Rzemiosł Różnych; Fraueninitiative Berlin-Warschau

Zobacz, ile osób zapisało się do wydarzenia na Facebooku :)


Informacje, Dami TV, przygotowała Monika Twardowska-Małek, 3.06.2013