BĘDĄ WALCZYĆ JAK LWY

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnicy pod patronatem Prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego organizuje 19 września sportowe święto dla osób niepełnosprawnych – XI Legnicką Paraolimpiadę TPD. Podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy zapraszają także wszystkie rodziny do udziału w festynie integracyjnym pn. Pożegnanie Lata 2013 z wieloma atrakcjami. Zaczynamy od godz. 11:00.

Lew będzie bohaterem tegorocznej edycji. Do organizacji imprezy dla Paraolimpijczyków włączy się Klub Sportowy „Miedź Legnica” wraz ze Stowarzyszeniem Kibiców „Tylko Miedź”.

– Lew jest królem zwierząt, lew znajduje się w legnickim herbie, lew jest też bohaterem kibiców Miedzi Legnica. Wierzę, że zorganizowanie sportowych konkurencji w tak wyrazistym miejscu naszego miasta jakim jest Stadion Miejski, przyniesie olimpijczykom wiele radości i wskrzesi sportowego ducha walki – mówi Kazimierz Pleśniak, prezes miejskiego oddziału TPD.

Legnicka Paraolimpiada TPD jest wielkim sportowym przedsięwzięciem, które na stałe wpisało się już w kulturalny kalendarz naszego miasta. Co roku bierze w niej udział około 500 niepełnosprawnych sportowców z sześciu powiatów (legnickiego, lubińskiego, jaworskiego, polkowickiego, głogowskiego, złotoryjskiego), a celem Paraolimpiady jest umożliwienie wszystkim, bez wyjątku, sprawdzenia swoich sił w sportowych zmaganiach na miarę swoich możliwości. Do naszego miasta przyjedzie blisko 20 reprezentacji z placówek oświatowych, szkół integracyjnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowych.

Sportowcy wezmą udział w dziesięciu konkurencjach. W tym roku nowością będzie minigolf i rzut piłką lekarską. Wśród prowadzących dyscypliny znajdzie się m.in. trener olimpijczyków Józef Baściuk, a w biegi zaangażowali się pierwszoligowi piłkarze Miedzi. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkową plakietkę i dyplom uczestnictwa, a na najaktywniejszych czekać będzie wyjątkowa niespodzianka od współorganizatorów.

– Zwycięska drużyna w klasyfikacji generalnej będzie miała możliwość uroczystego wyprowadzenia piłkarzy Miedzianki podczas meczu 21 września przy pełnej trybunie – mówi Krzysztof Piotrowski, prezes SK „Tylko Miedź”. – Natomiastwszyscy uczestnicy otrzymają bezpłatną wejściówkę na ten mecz.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. Czekać będzie na nich szereg atrakcji podczas festynu integracyjnego na pożegnanie lata. Będą występy artystyczne, w tym uczestników programu telewizyjnego „Got to Dance” – Balbinek, pokaz Akademii Miedzianki i szkoły tresury psów „Champion”, loteria fantowa, gry i zabawy dla dzieci, nauka zabawnych tańców.

 

 

 

– Od początku istnienia Paraolimpiady TPD, w momencie inauguracji imprezy zapalano znicz olimpijski. Fenomenalnym momentem będzie odpalenie ogromnego znicza, który znajduje się na kompleksie sportowym w Parku Miejskim – zapowiada Kazimierz Pleśniak. Ciekawostką jest fakt, że zostanie uruchomiony po raz pierwszy od 30 lat! – wtóruje Krzysztof Piotrowski.

Impreza została dofinansowana ze środków PFRON będących w dyspozycji Prezydenta Miasta Legnicy, a także Starostwa Powiatowego w Legnicy, Złotoryi i Jawora. Finansowo przedsięwzięcie wsparli: Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, DGP Dozorbud, Spółdzielnia Usługowa Piast, Andrzej Ksel, Decart Premio oraz Automatyka Spawalnicza ECKERT. Partnerem Legnickiej Paraolimpiady zostało wiele firm i instytucji z regionu, m.in. oddział Decathlonu, który wyposażył organizatorów w sprzęt sportowy i animacyjny do zabaw podczas festynu.

W przeddzień Paraolimpiady zostaną rozegrane zawody pływackie na basenie kąpielowym Delfinek przy Szkole Podstawowej nr 7. Organizatorzy zapraszają na główne obchody imprezy na Stadionie Miejskim w czwartek 19 września od godz. 11:00 do 17:00. Zapewniają, że wszyscy będą walczyć jak lwy..

PRZEWIDYWANY SCENARIUSZ
PARAOLIMPIADY TPD 2013

18.09.2013 r.
MIEJSCE: Kąpielisko „Delfinek” przy Szkole Podstawowej nr 7, ul. Polarna nr 1 w Legnicy
09.00- 13.00 – zawody pływackie

19.09.2013 r.*
*między występami w przypadku możliwości będzie następowała dekoracja medalowa Paraolimpijczyków

MIEJSCE: Stadion Miejski przy Al. Orła Białego w Legnicy, wjazd od ul. Hetmańskiej 2
10.00-10.45 – Rejestracja uczestników, przekazanie plakietek i dyplomów uczestników.
10.45-11.00 – uformowanie kolumny defilady, przygotowanie flag, znicz i balonów
11.00-11.10 – Przemówienie powitalne prezesa Kazimierza Pleśniaka, uroczyste otwarcie Paraolimpiady przez Tadeusza Krzakowskiego, zapalenie znicza przez Darka, wypuszczenie balonów.
11.15-11.30 – Uroczysta defilada uczestników przy akompaniamencie Orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych
11.30-11.45 – Występ artystyczny :BALBINKI (Zespół Szkół Integracyjnych z Legnicy)
12.00-14.00 – Wręczenie pierwszych medali za pływanie (z fanfarami)
11.50-14.00 – Rozpoczęcie konkurencji sprawnościowych (łucznictwo, rzuty do kosz i piłką lekarską, slalom na wózkach, biegi na 60 i 100 m, biegi przełajowe, kręgle, rzut dyskiem plastikowym)
12.00 – Rozpoczęcie festynu „Pożegnanie Lata 2013”
12.00-12.30 – Występ artystyczny: Zespół Tańca Ludowego „Rolnik” (sektor rodzinny)
12.30-13.00 – Akademia Miedzianki – występ młodzików (alternatywnie murawa)
13.00-13.30 – Pokaz tresury psów szkoły CHAMPION  z Legnicy (sektor rodzinny)
13.30-13.50 – Prezentacja sztuk walki Teakwondo (sektor rodzinny)
13:30-13:50 – Taniec break-dance – chłopaki z Zespołu Szkół Samochodowych (alternatywnie przestrzeń przed stadionem)
13:50-14:30 – nauka bombowych tańców (ekipa TPD z Legnicy)
14:30-15:15 – Występ artystyczny MCK
– Teatr Tańca RESPEKT (opiekun B. Klimecka)
– Zespół Tańca FLESZ (opiekun E. Radzińska-Kata)
15.15-17:00 – tańce, konkurs piosenki
17.00 – Zakończenie

Dodatkowo na płycie sektora rodzinnego oraz przed wejściem na stadion będą prezentować się: Straż Miejska, Szkoła Tresury Psów CHAMPION, Legnicka Inicjatywa Turystyki Rowerowej LITR, dmuchane zamki NIBYLANDII, pokazy frisbee pupila Karoliny Jagody Janeckiej z ZSR Legnica, trampolina VINCERO oraz będzie możliwość skorzystania z oferty kupna waty cukrowej, loterii fantowej, itp.