OGNISTA SZTAFETA NA LEGNICKIM STADIONIE

W sztafecie sportowiec wystartuje dopiero wtedy, kiedy otrzyma od poprzednika pałeczkę. O takiej zespołowej współpracy można mówić niemal w każdym kontekście XI Legnickiej Paraolimpiady TPD, która odbyła się 19 września na Stadionie Miejskim. Pierwszoligowi piłkarze Miedzi Legnica, wolontariusze, opiekunowie i sponsorzy dali wyraz dużego zaangażowania w sztafecie, której bohaterami byli niepełnosprawni sportowcy z regionu.

Symbolicznym wyrazem tej współpracy było wzniecenie przez niepełnosprawnego Darka płomienia olimpijskiego i przekazanie go Jakubowi Grzegorzewskiemu z Miedzianki, który zapalił nim ogromny znicz, uruchomiony – dodajmy – po raz pierwszy od 30 lat. Tą „ognistą sztafetą” rozpoczęły się sportowe zmagania paraolimpijczyków. A walczyli jak lwy, bo to właśnie motyw króla zwierząt obecny był podczas XI edycji imprezy. Do Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy przyłączył się w tym roku Klub Sportowy „Miedź Legnica” wraz ze Stowarzyszeniem Kibiców „Tylko Miedź”.

– Lew jest królem zwierząt, lew znajduje się w legnickim herbie, lew jest też bohaterem kibiców Miedzi Legnica. Wierzę, że zorganizowanie sportowych konkurencji w tak wyrazistym miejscu naszego miasta jakim jest Stadion Miejski, przyniesie olimpijczykom wiele radości i wskrzesi sportowego ducha walki – mówił przed rozpoczęciem Paraolimpiady Kazimierz Pleśniak, prezes miejskiego oddziału TPD.

Z siłami zmierzyć się mogli wszyscy. Najmłodsza uczestniczka miała pięć lat, najstarszy zawodnik jest po sześćdziesiątce. Konkurencji nie brakowało. Do tradycyjnych dyscyplin olimpijskich jak łucznictwo czy biegi przełajowe w tym roku dodano także rzut piłką lekarską i minigolf. W prowadzenie części konkurencji zaangażowali się nauczyciele Zespołu Szkół Integracyjnych, Młodzieżowego Centrum Kultury oraz pierwszoligowi piłkarze Miedzi. Mariusz Zasada i Radosław Bartoszewicz czuwali nad biegami przełajowymi. Daniel Tanżyna pomagał w rzucie dyskiem. Przy rzucie do kosza można było spotkać Adriana Cierpkę i Adriana Łukaszewicza. Piotr Kasperkiewicz mierzył odległości w rzucie piłką lekarską, a Józefowi Baściukowi (trenerowi olimpijczyków) pomagali Marcin Garuch, Piotr Madejski i Jakub Grzegorzewski. Ten ostatni w wywiadzie dla Miedź TV stwierdził dwa dni przed meczem z ROW Rybnik, że piłkarze powinni wziąć przykład z dzieci i w meczu potwierdzić zaangażowanie i charakter, jaki okazały w tych konkurencjach.

– Kiedy spotykasz się z przypadkami choroby dziecka, od razu schodzisz na ziemię i problemy życia codziennego schodzą na dalszy plan. – dla Miedź TV swoją refleksją podzielił się Radosław Bartoszewicz.

ZOBACZ NAZWISKA MEDALISTÓW XI EDYCJI

Pomysł zorganizowania wspólnej imprezy z piłkarzami i kibicami pojawił się tuż po Międzynarodowym Dniu Dziecka na Zamku Piastowskim, kiedy upominki ufundowali działacze klubu. Teraz, po sukcesie sportowego święta organizatorzy zapewniają, że współpraca się na tym nie zakończy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkową plakietkę i dyplom uczestnictwa, a na najaktywniejszych czekała wyjątkowa niespodzianka od współorganizatorów.

– Najaktywniejszej drużynie podczas Paraolimpiady zaproponowaliśmy uroczyste wyprowadzenie piłkarzy obu zespołów na murawę podczas meczu 21 września przy pełnej trybunie – mówi Krzysztof Piotrowski, prezes Stowarzyszenia Kibiców „Tylko Miedź”. – Warsztaty Terapii Zajęciowej „Akademia Życia” z Lubina, bo właśnie grupa tych paraolimpijczyków otrzymała puchar Starosty Legnickiego Jarosława Humennego dla najaktywniejszej drużyny, była zaszczycona tą możliwością, jednak ze względów zdrowotnych swoich podopiecznych zmuszeni byli odwołać przyjazd na mecz – dodaje Piotrowski.

Z miasta najlepszą okazała się być reprezentacja Zespołu Szkół Integracyjnych. Puchar Prezydenta zostanie wręczony w październiku, podczas obchodów 20-lecia istnienia szkoły.

Zanim jednak paraolimpijczycy walczyli jak lwy, popłynęli niczym delfiny. Bo właśnie w przeddzień głównych obchodów imprezy, zawodami pływackimi na basenie kąpielowym Delfinek 25 niepełnosprawnych pływaków rozpoczęło XI edycję Paraolimpiady. To oni byli uczestniczyli w oficjalnej dekoracji medalowej zaraz po zapaleniu znicza i uroczystej defiladzie. Było prawdziwe podium i gratulacje od gości przybyłych na Paraolimpiadę, m.in. Posła na Sejm RP Roberta Kropiwnickiego, prezydenta miasta Tadeusza Krzakowskiego, który objął sportowe święto swoim patronatem, Starosty Legnickiego Jarosława Humennego. Byli przedstawiciele policji, straży miejskiej, miejskich spółek, firm i instytucji prywatnych, którzy zaangażowali się w organizację Paraolimpiady.


fot. K. Napora/A. Kobel (TPD)

Dzięki nim twórcy Paraolimpiady mogli, jak co roku, zorganizować z fetą wielki integracyjny festyn rodzinny pn. „Pożegnanie Lata 2013”. Była degustacja pysznych sałatek Eisberga, kolorowe zjeżdżalnie Nibylandii, Vincero i SportFanek zapewnili trampoliny i minigolf, Ośrodek Szkolenia Psów Champion zaprezentował pokaz umiejętności czteronożnych pupilów, wolontariusze z Ochotniczego Hufca Pracy animowały i malowały buźki najmłodszym, adepci sportowej piłki z Akademii Miedzianki prezentowali na murawie swoje umiejętności. Nie zabrakło licznych występów artystycznych. Na scenie wystąpili członkowie popularnego programu „Got to Dance” Balbinki, były podopieczne Młodzieżowego Centrum Kultury z zespołów Respekt i Flesz, cheerleaderki Miedzianki, chłopaki z Bessali i wiele innych. Defilada paraolimpijczyków maszerowała przy uroczystym akompaniamencie orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych. Partnerem Legnickiej Paraolimpiady zostało wiele firm i instytucji z regionu, m.in. oddział Decathlonu, który wyposażył organizatorów w sprzęt sportowy i animacyjny do zabaw podczas festynu. Mistrzynie Polski w koszykówce z MKS CCC Polkowice podarowały zabawki i gadżety. Logistycznym transportem zajęło się Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Legnicy. Ośrodek Sportu i Rekreacji swym doświadczeniem wsparł organizację imprezy. Najmłodszym nie brakowało gier i zabaw z nagrodami, loterii fantowej oraz gorącego poczęstunku Baru Swojskiego z Legnicy oraz i słodkości ufundowanych przez legnicki Oddział MERCUS, Restaurację Mc’Donalds i piekarnie: ANNA, OKOŃ i KORONKIEWICZ.

Impreza została dofinansowana ze środków PFRON będących w dyspozycji Prezydenta Miasta Legnicy, a także Starostwa Powiatowego w Legnicy, Złotoryi i Jawora. Finansowo przedsięwzięcie wsparli: Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, DGP Dozorbud, Spółdzielnia Usługowa Piast, Andrzej Ksel, Decart Premio oraz Automatyka Spawalnicza ECKERT, Winkelmann oraz VILLA Wernera Adrianna Wasila Szklarska Poręba.

Ogromnie dziękuję za każde wsparcie. W sposób szczególny chciałbym zwrócić uwagę na młodych wolontariuszy TPD, którzy nigdy nie zawodzą. Ich pomoc przy technicznych pracach organizacyjnych, wsparcie przy konkurencjach i animowanie publiczności to role, których nie sposób przecenić. – ocenia prezes Pleśniak.

Dzień po Paraolimpiadzie, najaktywniejsi młodzi ludzie pojechali z TPD na czterodniową wycieczkę do Warszawy. – Przy wsparciu naszych sponsorów chcemy w ten skromny sposób „podziękować” im za trud pracy, którą społecznie wykonują na rzecz innych. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż szczery uśmiech dziecka. Wiedzą o tym młodzi ludzie i to napędza ich do działania, wciąż im się zwyczajnie chce czynić więcej – puentuje.