PREFERUJĄ ZDROWY STYL ŻYCIA

„Żyjmy zdrowo i bezpiecznie”, brzmi znajomo, prawda? Niech nikogo nie zmyli tytuł corocznego konkursu plastycznego, tym razem bowiem działacze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci posłużyli się znanym tytułem, aby zorganizować pierwszy w tym roku szkolnym turniej szkół podstawowych, promujący zasady zdrowego i bezpiecznego stylu życia. Oprócz części plastycznej, która była jedną z konkurencji turniejowych, reprezentanci szkół podstawowych nr 1, 4, 9, 10 oraz Zespołu Szkół z Legnickiego Pola wzięli udział w łącznie siedmiu konkurencjach. Były rozgrywki wokalne, turniej wiedzy oraz wywiady z zaproszonymi gośćmi. Laureatem spotkania zostali reprezentanci z „dziesiątki”.

W skład jury weszli przedstawiciele instytucji, którzy idealnie wpisują się w tematykę turnieju: st. sierżant Anna Grześków, koordynator ds. dzieci krzywdzonych Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, Walentyna Attinger z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Jarosław Liczko, egzaminator nadzorujący Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Legnicy oraz Kazimierz Pleśniak, prezes Zarządu Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy. Jurorzy zmagania zawodników oceniali surowo, ale sprawiedliwie i tym zaskarbili sobie ich sympatię.

Uczestnicy przed zawodowymi specjalistami sprawdzili swoją wiedzę w dwóch turach quizu i odpowiadali na pytania z cyklu „W zdrowym ciele zdrowy duch” oraz o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Ku zdziwieniu, po raz pierwszy w historii turniejów szkół TPD, jedną z najdłużej trwających konkurencji było zmaganie się z hasłem rozsypanką. Jurorzy zmuszeni byli rozwiązać problematyczną kwestię przyznania punktów – wybrnięto jednak z sytuacji, punktując reprezentacje z hasłem ułożonym najbliższej ideału.

Podczas jednego spotkania zawodnicy mogli poznać zaproszonych przez siebie gości nawiązujących do tematyki turnieju, dzięki czemu poznali szerokie spektrum zawodów promujących zdrowy styl życia i zasady bezpieczeństwa. Uczniowie ZS z Legnickiego Pola przeprowadzili wywiad z panią Tosią Pielak (strażniczką miejską) oraz panem Wojciechem Fassą (strażakiem), zaproszenie uczniów SP nr 1 przyjął utytułowany szachista Paweł Sabuk, na pytania uczennicy SP nr 4 odpowiadała pani Małgorzata Stawiska-Lichota z legnickiego SANEPID-u. Tomasz Dobrołowicz, prezes UKS Dziewiątka Legnica opowiadał o korzyściach prowadzenia sportowego trybu życia. Od pani Katarzyny Sołowiej (na zaproszenie SP nr 10) mogliśmy poznać powołanie do pełnienia funkcji ratownika medycznego oraz zasady udzielania pomocy drugiemu człowiekowi.

Nie dało się pominąć dopingu poszczególnych drużyn i postawy fair play zawodników, co nie umknęło przede wszystkim uwadze jurorów, którzy skorzystali z przysługującego im narzędzia i przyznali dodatkowe punkty.


fot. Kamila Tymko-Giza

Wszystkie reprezentacje otrzymały puchary bądź statuetki oraz nagrody rzeczowe. W klasyfikacji generalnej punktacja przedstawia się następująco:
I miejsce oraz puchar otrzymała Szkoła Podstawowa nr 10 w Legnicy
II miejsce oraz puchar wywalczyła Szkoła Podstawowa  nr 9 w Legnicy
III miejsce oraz puchar otrzymała reprezentacja Zespołu Szkół z Legnickiego Pola
Wyróżnienia wraz ze statuetką otrzymały kolejno Szkoła Podstawowa nr 1 oraz Szkoła Podstawowa nr 4 w Legnicy