MALOWALI W PLENERZE NA ZAMKU GRODZIEC

8 maja dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami uczestniczyła w plenerowym wyjeździe na Zamek Grodziec (pow. Złotoryjski), by zmierzyć się w twórczej pracy plastycznej. Już po raz dwunasty Miejski Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy zorganizował przedsięwzięcie, które ma na celu integrację i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży. Dotychczasowe plenery odbywały się w Myśliborzu, Muchowie, a już po raz drugi na zaproszenie kasztelana Zamku pana Zenona Bernackiego, także w Grodźcu. Gospodarz otrzymał z rąk prezesa legnickiego TPD odznakę „Przyjaciel Dziecka”.

Po wspólnym zwiedzaniu historycznego obiektu, dzieci przystąpiły do tworzenia prac zamkowych krajobrazów. Jurorzy postanowili przyznać wyróżnienia oraz dwa równoważne Grand Prix, które w tym roku trafiło do Pauliny Stosik oraz Natalii Maćków z Zespołu Placówek Specjalnych. Zamek gościł łącznie blisko 80 osób. W plenerze udział wzięli także uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Roosvelta, Jutrzenka, Caritas, TPD w Jaworze, Domu Pomocy Społecznej Kubusia Puchatka, a także Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Złotoryi oraz Jaworze. Z zaproszenia skorzystali także goście: dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Legnicy Leszek Śliwak, wójt gminy Zagrodno Mieczysław Słonina, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olszanicy ks. Ryszard Pita oraz dyrektor Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Złotoryi Paweł Gorczyca.

Oprócz malowania organizatorzy przygotowali także wspólne pieczenie kiełbasek oraz tańce. W drodze powrotnej uczestnicy zatrzymali się na chwilę w Złotoryi i zwiedzili jej panoramę z Wieży Kowalskiej.

XIII Plener Plastyczny i Fotograficzny został zorganizowany dzięki dotacjom przyznanym przez Urząd Miasta w Legnicy, Starostwo Powiatowe w Złotoryi, Starostwo Powiatowe w Jaworze oraz Gminę Zagrodno.

urzad_miasta_legnica    starostwo_zlotoryja    starostwo_jawor    gmina_zagrodno


fot. A. Kobel/M.Blicharska