„WSTĄP DO TPD – RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ” – PROMOWALI STOWARZYSZENIE W LUBINIE

14 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej nr 12 w Lubinie odbył się festyn rodzinny, zorganizowany w ramach obchodów trzydziestolecia szkoły, a także promocji Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, które w bieżącym roku obchodzi 95 lat funkcjonowania w Polsce. W ramach promocji TPD szkolne koło Przyjaciół Dzieci przy lubińskiej placówce przyjęło rolę jednego z trzech organizatorów, a prezes legnickiego Oddziału Kazimierz Pleśniak objął przedsięwzięcie honorowym patronatem. Z zaproszenia skorzystało wielu gości, wśród nich m.in. starosta lubiński Adam Myrda, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Danuta Wantuła, skarbnik Powiatu Monika Tomczyk, wiceprezes Dolnośląskiej Komisji Rewizyjnej TPD Edward Koszela, wiceprezes Oddziału Okręgowego Janusz Wawrzyszko oraz prezes Oddziału Powiatowego TPD Bogdan Krzywański.

SONY DSC

Impreza miała charakter profilaktyczno-charytatywny. W ubiegłym roku szkolnym działacze TPD przy SP nr 12 realizowali zadania związane z profilaktyką uzależnień oraz pomagali, jak każdego roku, podopiecznym TPD. Inicjatywie przyświecało hasło „Wstąp do TPD – razem możemy więcej!”. Organizatorzy promowali działalność Towarzystwa Przyjaciół Dzieci wśród wszystkich uczestników rodzinnego festynu. Piątoklasistki wyróżniające się żółtymi koszulkami legnickiego TPD sprzedawały znaczki wartościowe, zapraszały rodziców i gości do wstąpienia w szeregi koła, wręczając im deklaracje członkowskie. Efektem działań było wstąpienie w szkolne szeregi działaczy Klubu Abstynenckiego „Arka” z Lubina i kilku rodziców. Ważnym punktem programu było wręczenie przez prezesa Oddziału Okręgowego TPD Kazimierza Pleśniaka odznak „Przyjaciel Dziecka” dyrektorowi szkoły Bożenie Kowal i skarbnikowi szkolnego koła Przyjaciół Dzieci Bożenie Antkowiak. Działacze legnickiego TPD nie zapomnieli też o słodkościach dla dzieci, a dla zwycięzców w rozgrywkach w piłce nożnej i siatkówce ufundowali dwa puchary.


fot. SP nr 12 w Lubinie

Na stoisku profilaktycznym stanęli członkowie Klubu „Arka”, którzy rozdawali swoje ulotki reklamowe, a także wykonane przez działaczy szkolnego koła Przyjaciół Dzieci informatory, zawierające dane teleadresowe punktów pomocy psychologicznej, terapeutycznej i prawnej rodzinom dotkniętym chorobą alkoholową, przemocą i ubóstwem. W trakcie festynu uczestnicy połączyli się z innymi w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez policję „Rytm wolnych serc”. Jak wyjaśnia Olga Stępień, przewodnicząca koła Przyjaciół Dzieci przy Szkole Podstawowej nr 12 w Lubinie „happening miał pokazać siłę serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka, serc pięknych i zdrowych,  serc silnych i pomocnych innym, serc pokoleń, serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami:.

Dorośli mogli zadbać o swoje zdrowie na stoisku CDT Medicus, zasięgnąć porad żywieniowych na stoisku Wellnes, pograć z uczniami w siatkówkę i stanąć do rywalizacji rodzin w zawodach sportowych. Dzieci mogły ulepić figury z gliny, malować ceramikę, a dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z malowaniem twarzy. Organizatorzy przygotowali szereg konkursów plastycznych, dmuchane zjeżdżalnie, pokaz tresury psów, możliwość obejrzenia policyjnych pojazów, a także wyczynów Straży Pożarnej. Szkolna kuchnia serwowała pyszną grochówkę, golonkę i kiełbaskę. Były też słodkości upieczone przez rodziców i kawa. Nad bezpieczeństwem czuwała Straż Miejska. Całej imprezie towarzyszyły występy uczniów: tańce, śpiewy, gra na instrumentach. Rozwijano pasje i zainteresowania, odkrywano młode talenty.

Festyn uważamy za udany i pragniemy w niedalekiej przyszłości go powtórzyć – zaznaczają działacze.