50 LAT ORDERU UŚMIECHU – W LEGNICY ZORGANIZOWANO TURNIEJ

W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym odbył się 26.11.2018 pierwszy w tym roku szkolnym turniej reprezentacji  legnickich szkół podstawowych. Tematem była historia najcenniejszego odznaczenia na świecie przyznawanego na wniosek dzieci – Orderu Uśmiechu. W tym roku przypada 50. rocznica jego ustanowienia.

W turnieju wzięły udział reprezentacje z legnickich szkół podstawowych nr 1, 6 i 9. Celem imprezy było spopularyzowanie tego odznaczenia wśród młodych legniczan oraz zachęcenie do wnioskowania o jego przyznawanie wybitnym działaczom na rzecz  dzieci. Takich osób w Legnicy nie brakuje,  a podczas 50 lat Orderu Uśmiechu przyznano ponad 1020 orderów wśród których jest tylko 2 legniczan – dr Halina Stawik – twórca fundacji na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego i Kazimierz Pleśniak – prezes Legnickiego Oddziału TPD.

W zmaganiach turniejowych polegających m.in. znajomości historii orderu, wykonania tematycznych piosenek, przedstawienia wniosku na kawalerów orderu, okolicznościowych plakatów i prezentacji dotychczasowych laureatów. Zwyciężyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 9 w Legnicy, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich, a trzecie przypadło Szkole Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza.

Reprezentacje otrzymały puchary, sprzęt sportowy i gry świetlicowe, a wszyscy uczestnicy turnieju wydawnictwo okolicznościowe „ Medal za Uśmiech… czyli dzieci mają głos” – przekazane przez Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, dotychczasowego Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka, zawierające sylwetki 100 najwybitniejszych laureatów.

Podczas turnieju uczniowie zaprezentowali sylwetki znanych polskich laureatów Orderu Uśmiechu – św. Jana Pawła II, doktora Zbigniewa Religi i autorki wizerunku odznaczenia Ewy Chrobak pochodzącej z Żarowa na Dolnym Śląsku, sekretarza Kapituły Orderu.

Przypominamy, że dziecko lub grupa dzieci w wieku do 18 lat mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie odznaczenia do Kapituły Orderu Uśmiechu – szczególnym przyjaciołom dzieci. Kapituła mieści się w Warszawie przy ul. Konopnickiej 6. Wnioski rozpatrywane są dwa razy w roku na wiosnę i w jesieni.  Serdecznie zachęcamy do składania wniosków.