JUŻ ZA ROK JUBILEUSZ PARAOLIMPIADY

Zapaleniem znicza olimpijskiego przez Jurka Rabę w asyście najlepszej legnickiej łuczniczki Katarzyny Szałańskiej rozpoczęto IX Legnicką Paraolimpiadę TPD. Po siedmiu konkurencjach uhonorowano ponad setką medali laureatów olimpijskich zmagań.

Tegoroczna edycja, podobnie jak w latach ubiegłych przyciągnęła tłumy chętnych do wzięcia udziału w konkurencjach sportowych. Po placu sportowo-rekreacyjnym Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy przeszedł barwny korowód 17 reprezentacji warsztatów terapii zajęciowych, szkół integracyjnych, szkół i placówek specjalnych oraz domów pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Potem przyszedł już czas na rywalizację.

Sędziowie wraz z wolontariuszami, oczekując na sportowców, stacjonowali w wyznaczonych miejscach. Wśród nich znalazł się Józef Baściuk – trener pokolenia olimpijczyków, m.in. Jacka Procia. Prezes Zarządu OSŁ „Strzelec” oraz Prezydent niedawno minionych Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Łucznictwie sprawował pieczę nad zawodami w tej dyscyplinie.

W przeddzień imprezy rozegrane zostały zawody pływackie na basenie kąpielowym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Legnicy. Najlepsi pływacy stanęli na podium jako pierwsi podczas głównych obchodów Paraolimpiady. Zwycięzcy przyjęli medale i dyplomy za czołowe miejsca od zaproszonych gości, m.in. Honorowego Patrona imprezy – Prezydenta Miasta Tadeusza Krzakowskiego, Biskupa Legnickiego Marka Mendyka, Starosty Jaworskiego Michała Lenkiewicza oraz Radnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Doroty Czudowskiej.

Po rozgrywkach sportowych przyszedł czas na lżejszą część imprezy. Równolegle z Paraolimpiadą zorganizowano integracyjny festyn rekreacyjny „Pożegnanie Lata 2011”, podczas którego odbyło się wiele zabaw i konkursów. Popularnością cieszyły się pokazy straży pożarnej, dmuchane zjeżdżalnie Avivy oraz degustacje zdrowej żywności legnickiej firmy Eisberg.

Organizacja imprezy była możliwa dzięki dotacjom Urzędu Miasta w Legnicy oraz Starostwa Powiatowego w Legnicy i w Jaworze, a także darowiźnie Fundacji Polska Miedź. Ponadto wiele samorządów, instytucji i osób prywatnych ufundowało nagrody.