AKCJA LETNIA TPD 2018 – PODSUMOWANIE

Dobiega koniec akcji letniego wypoczynku – 2018 organizowanego przez Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy. Łącznie zorganizowano wypoczynek dla ponad 800 dzieci z terenu subregionu legnickiego w najatrakcyjniejszych miejscach Polski, w Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Mrzeżynie, Sarbinowie, Kudowie Zdroju, Karpaczu, Bukowcu i w Warszawie, w tym dwa turnusy rehabilitacyjno-lecznice 120 dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wraz z rodzicami. Ponadto 40 dzieci skorzystało z obozów młodzieżowych we Włoszech organizowanych za pośrednictwem biura turystycznego „Kanion”. Blisko 200 dzieci skorzystało z małych form wypoczynku organizowanych w ramach akcji „Lato w mieście”.

            Oprócz realizacji programów rekreacyjno-sportowych, typowo wypoczynkowych i krajoznawczych, eksponowano 100-lecie Niepodległości Polski, 100-lecie TPD, 74-rocznice Powstania Warszawskiego, 40-lecie Pontyfikatu Św. Jana Pawła II. Popularyzowano też sylwetki laureatów najsłoneczniejszego odznaczenia nadawanego z inicjatywy dzieci – Orderu Uśmiechu, który nadawana jest od 50 lat.

            Wśród najbardziej znanych i bliskich dzieciom i młodzieży kawalerów Orderu Uśmiechu był Św. Jan Paweł II. Jego pamięci poświęcono organizowane na większość turnusów Wieczory wspomnień. Przypominano, że jest to postać bliska legniczanom – jako Honorowy Obywatel Miasta Legnicy oraz Papież, który ponad 21 lat temu odwiedził Legnicę.

            Na jednym ze spotkań odbywającym się na kolonii w Warszawie w Centralnym Ośrodku Rehabilitacji, Opieki i Edukacji TPD „Helenów” wziął udział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, jednocześnie Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu wraz z misjonarską Św. Rodziny SR Angeliką Tabułą, katechetką i nauczycielką Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Zambii, gdzie przebywa od 20 lat. Siostra Angelika przebywała w Polsce z okazji 50-lecie Orderu Uśmiechu, którego jest laureatem. Na spotkaniu obecny też był Ojciec Gift Chileshe – Franciszkanin Konwentualny również z Zambii.

            Na kolonii w Warszawie wraz z legniczanami przebywała kilkunastoosobową grupa  dzieci z Drohobycza – miasta partnerskiego Legnicy – Zespół Artystyczny „Odrodzenie”, który podczas wieczoru pamięci zaprezentował ulubione pieśni Św. Jana Pawła II –„Barkę”, „Ojcze Abba”, „Polskie Kwiaty” i „Czarną Madonnę”. Osobowość Św. Jana Pawła II od wielu lat jest wzorem do naśladowania w TPD. Również podczas kolonii Ten Wielki Przyjaciel Dzieci i Młodzieży był popularyzowany.

            Legnicki Oddział TPD jest wdzięczny wszystkim sponsorom i ludziom dobrej woli a także kadrze wychowawczej kolonii za pomoc i duże zaangażowanie.

Kazimierz Pleśniak