CZŁONKOWIE CHÓRU ODRODZENIE Z DROHOBYCZA NA UKRAINIE ZWIEDZALI WRAZ Z TPD STOLICĘ POLSKI

W dniach 24.06-03.07.2019 r. na zaproszenie Oddziału Miejskiego TPD w Legnicy odbyła się w Polsce wizyta artystyczna chóru „Odrodzenie” z Drohobycza na Ukrainie. 13 członkiń chóru w wieku 11-15 lat wraz z dwoma dorosłymi opiekunami nocowało w Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD „HELENÓW” w Warszawie. W trakcie pobytu odbyły się warsztaty artystyczne, które prowadził m.in. dyrektor ośrodka w Helenowie – Zbigniew Drzewiecki.

Chór zaprezentował swoje umiejętności podczas kilku koncertów, na których wykonywał polskie pieśni ludowe, patriotyczne i religijne. Takie koncerty odbyły się 27 czerwca w gmachu Sejmu RP, 30 czerwca w kościele NMP w Warszawie-Międzylesiu, a także 02 lipca, gdy zaśpiewał on dla małych pacjentów w Centrum Zdrowia Dziecka.

Uczestnicy wizyty 01 lipca 2019 r. przebywali w Pałacu Prezydenckim w Warszawie na osobiste zaproszenie Pani Agaty Kornhauser-Dudy, Małżonki Prezydenta RP, która objęła honorowym patronatem trwające w tym roku obchody 100-lecia TPD – organizatora wizyty. Na część spotkania przybył również Prezydent RP Andrzej Duda. Pierwsza Dama wysłuchała koncertu patriotycznych pieśni polskich w wykonaniu dzieci Polonii z Drohobycza. Rozmawiała z dziećmi o ich pobycie w Warszawie, o tym, co dotychczas zwiedziły, w jakich zajęciach brały udział. Dzieci zostały przyjęte niezwykle ciepło i serdeczne, otrzymały słodki poczęstunek, upominki, każdemu Pani Agata Kornhauser-Duda podpisała autograf. Dzieci z tego niecodziennego spotkania wyniosły niezapomniane wrażenia.

Tego samego dnia odbyło się w „Helenowie” spotkanie z Ambasadorem Królestwa Norwegii w Polsce Olavem Myklebustem, podczas którego chór zaprezentował swój repertuar.

Pobyt w Warszawie pozwolił uczestnikom projektu poznać Stolicę, odwiedzić miejsca związane z polską historią i kulturą, pogłębić znajomość języka polskiego. Dzieci zwiedziły m.in: Królewskie Łazienki, Cmentarz na Powązkach, Stare Miasto, a także Zamek Królewski w Warszawie, Pałac w Wilanowie, Świątynię Opatrzności Bożej. Dzieci z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki podziwiały panoramę Warszawy.

Wizyta była kontynuacją zapoczątkowanej ponad 15 lat temu współpracy legnickiego Oddziału TPD z Drohobyckim Polskim Stowarzyszeniem „Odrodzenie na Ukrainie” w ramach pogłębiania więzi pomiędzy miastami partnerskimi Legnicą i Drohobyczem. Pobyt w Warszawie pozwolił poznać Stolicę, odwiedzić miejsca zwązane z polską historią, zawrzeć przyjaźnie z dziećmi z Drohobycza.

Tegoroczny pobyt chóru „Odrodzenie” w Polsce został dofinansowany przez Senat RP w ramach projektu Wizyta artystyczna w Polsce polskiego chóru „Odrodzenie” z Drohobycza na Ukrainie.

orzel-senat-red