PLENER “ZAMEK ŚWIADKIEM HISTORII”

Plener, którego nie udało się z powodu niepogody zorganizować podczas Międzynarodowego Dnia Dziecka, znalazł swój finał 18 czerwca. W samo południe ponad 50 artystów spotkało się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego, by na podobrazia przełożyć pejzaż zabytkowej budowli. Organizatorzy wychodzą na przeciw nowym formom nauki historii przez zabawę, stąd zrodził się pomysł połączenia przyjemnego z pożytecznym. Jak zaznaczało wielu legniczan uczestniczących w przedsięwzięciu, pomimo długoletniego zamieszkania na terenie miasta, nie miało okazji zobaczyć pozostałości zabytkowej kaplicy zamkowej. W przerwie malowania wyruszyli więc w historyczną podróż z dr Tomaszem Stolarczykiem z Działu Archeologii legnickiego Muzeum Miedzi.

W trakcie pleneru z programem artystycznym, prezentującym tańce dworskie, wystąpił krąg teatralny uczniów V Liceum Ogólnokształcącego im. Heweliusza.

Do wygrania były atrakcyjne nagrody, w tym – po raz pierwszy w imprezach TPD – tablety ufundowane przez Posła na Sejm RP Roberta Kropiwnickiego oraz prezydenta Legncy Tadeusza Krzakowskiego. Oprócz tego, laureaci otrzymali także mp3, albumy oraz książki.

Po obradach jury, w skład którego weszli pani Janina Stasiak – historyk i krytyk sztuki, dr Tomasz Stolarczyk z Muzeum Miedzi, Jolanta Watral – instruktor ds. terapii i profilaktyki TPD oraz Magda Grońska – animator kultury TPD wyłoniono zwycięzców i wyróżnionych.

Kategoria starszych:
I miejsce – Agata Zając I LO
II miejsce – Barbara Gałkowska V LO
III miejsce – Klaudia Pirus V LO
wyróżnienie – Ola Wilk Gimnazjum nr 3 w Legnicy

Kategoria młodszych:
I miejsce – Oliwia Slinicka SP Kunice
II miejsce – Dariusz Karnas SP Bartoszów
III miejsce – Emilia Wierzbicka SP Bartoszów
wyróżnienia:
Suzanne Oleksyn SP Bartoszów
Aleksandra Sylbatk SP Bartoszów
Natalia Skalska SP Zagrodno
Milena Duda SP Kunice
Bartek Redyk SP Rzeszotary
Nataniel Papajoano SP Zagrodno
i najmłodsza uczestniczka pleneru Ola Porada z MP Hobbit w Legnicy

Nagrody wręczyli zastępca prezydenta Dorota Purgal, Poseł na Sejm RP Robert Kropiwnicki, dyrektor Gimnazjum nr 4 Zdzisław Grosicki, dyrektor Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych Tomasz Szczytyński oraz prezes Zarządu Miejskiego i Okręgowego TPD w Legnicy Kazimierz Pleśniak.

Plener w obiektywie legnickich mediów:
Informacje Dami TV, 18.06.2013

http://pogodzinach.lca.pl/legnica,news,41157,Plener_plastyczny_z_zamkiem_w_roli_glownej.html
http://legnica.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1901520,legnica-plener-na-zamkowym-dziedzincu-foto,id,t.html