POCZTÓWKA Z WAKACJI W RÓŻANCE I MIĘDZYZDROJACH

Akcja Letnia TPD trwa. Od 29.06 do 12.07. dzieci wypoczywają na koloniach letnich w Różance i pierwszym turnusie w Międzyzdrojach. Do końca sierpnia mali podopieczni będą wypoczywać jeszcze na trzech dodatkowych turnusach w Międzyzdrojach oraz na dwóch w Karpaczu. Dodatkowo, Koło Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Lubinie organizuje obóz rehabilitacyjno-leczniczy dla dzieci z rodzicami w Dąbkach, a koło przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaworze turnus leczniczy w Dźwirzynie.

Na kolonii w Różance w ośrodku wypoczynkowym TPD Wałbrzychu przebywają dzieci sprawne i niepełnosprawne psychoruchowo, w większości z wielodzietnych, pełnych rodzin o różnym statusie majątkowym, z domu dziecka z Golanki Dolnej oraz pogotowia opiekuńczego. Podopieczni uczestniczą w bogatym programie wycieczek. Były już w Stroniu Śląskim, gdzie zwiedzały hutę szkła i obserwowały proces powstawania kryształu od surówki do szlifu. Zobaczyły też zabytki Kłodzka. Z Legnicy do Różanki przyjechała pani Elwira Słupska, dogoterapeutka z psem Ziną. W ośrodku dzieci spotkały się z panią Łucją Szkwarek, policjantką prewencyjną Komendy Policji z Bystrzycy Kłodzkiej. Wysłuchały również koncertu Zespołu Przyjaciół Różanki ‘Róża’. Koloniści mieli okazję obejrzeć kreatywne rzeźby z warzyw i owoców. Przemili gospodarze agroturystycznego gospodarstwa ‘Wojtulanka’ pokazali wszystkim swój inwentarz. Uczestnicy kolonii dużo spacerują do pobliskiego lasu, przebywają na świeżym powietrzu oraz biorą czynny udział w pieszych wycieczkach szlakami turystycznymi np. do Zamku Szczerba i Jamy Solnej. Na dzieci czeka jeszcze wiele atrakcji m.in. kąpiel w aquaparku. Kierownikiem kolonii jest Barbara Szewczyk-Stańko, okręgowy rzecznik praw dziecka TPD w Legnicy.

Jedziesz na kolejne turnusy? Zapisz się do wydarzenia na FB i bądź na bieżąco! :)

Od 29 czerwca w nowo wyremontowanym ośrodku wczasowym ANDROMEDA w Międzyzdrojach wypoczywa ponad 50-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Legnicy wraz z zespołem artystycznym „Odrodzenie” z Drohobycza – partnerskiego miasta Legnicy. Dzieci z Legnicy goszczą tu drugi rok. Oprócz oczywistego plażowania i kąpieli nad morzem znanym kurorcie w Międzyzdrojach znalazło się też wiele innych atrakcji. Przede wszystkim odbywający się od 3 do 8 lipca Festiwal Gwiazd. Koloniści wzięli w nim udział, zdobywając przy tym wiele autografów m.in. od Anny Muchy, Przemysława Cypriańskiego, Anny Dereszowskiej i Olafa Lubaszenko. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” podopieczni usłyszeli bajki czytane przez Annę Dereszowską. W dniu 6 lipca kibicowały też meczowi piłkarskiemu „Gwiazdy i Samorządowcy”. Z innych atrakcji należy wymienić spotkanie z byłym olimpijczykiem, lekkoatletą i biegaczem Bogusławem Mamińskim. Koloniści odbyli rejs statkiem po morzu, brali udział w biegach przełajowych, zdobywając medale oraz w konkursie piosenki wakacyjnej. Wielką popularnością cieszą się koncerty uczestników z Drohobycza, szczególnie pieśni „Kwiaty Polski”, „Kraj rodzinny”. Oprócz atrakcji odbyły się wycieczki do Świnoujścia ze zwiedzaniem jednej z najwyższych latarni morskiej, Fortu Gerharda, wycieczkę po Wolinie do Skansenu Wikingów, do Kamienia Pomorskiego, a planowana jest wycieczka do Kołobrzegu. Dzieciom dopisują humory, choć pogoda płata figle, ale troskliwi gospodarze ośrodka, którzy lubią dzieciom rekompensować niedogodności. Kierownikiem I turnusu kolonii jest Kazimierz Pleśniak, prezes legnickiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy wsparli finansowo Akcję Letnią TPD: Urzędowi Miasta Legnicy, Fundacji Polska Miedź z Lubina, Starostwu Powiatowemu w Legnicy, Urzędowi Gminy w Legnickim Polu i Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Pozdrawiamy wszystkich czytelników, naszych sponsorów i kochanych rodziców.