W LEGNICY DEBATOWALI O PRAWACH DZIECKA. RZECZNIK LAUREATEM SETNEJ STATUETKI

Z okazji 70-lecia działalności TPD w Legnicy i na Dolnym Śląsku oraz Dnia Praw Dziecka na zaproszenie Oddziału Okręgowego i Miejskiego TPD przyjechał Rzecznik Praw Dziecka RP Marek Michalak.

Wziął udział w IV Forum Laureatów Legnickiej Statuetki TPD „Nade wszystko dziecko”, które odbyło się 21.11.2015 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.

Statuetka jest najważniejszym wyróżnieniem, przyznawanym od 1998 r. przez legnicki Oddział TPD dla wybitnych działaczy społecznych, którzy działają dla dobra dzieci. Dotąd otrzymało ją 99 osób i 10 instytucji. Wśród laureatów są nauczyciele, lekarze, duchowni, działacze sportu, kultury, turystyki, samorządowcy, przedstawiciele policji. Wszystkich łączy społeczna pasja działalności dla dobra dzieci.

Statuetkę z nr 100 – Kapituła działająca pod przewodnictwem prezesa Oddziału TPD w Legnicy Kazimierza Pleśniaka przyznała Markowi Michalakowi, Rzecznikowi Praw Dziecka RP, Dolnoślązakowi, założycielowi  Stowarzyszenia Dzieci Chorych Serce w Świdnicy.

Na Forum gościliśmy laureatów statuetki w osobach senator RP Doroty Czudowskiej, wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Tadeusza Samborskiego, władz samorządowch miasta Legnicy Doroty Purgal, powiatu legnickiego i jaworskiego, wśród których przeprowadzono debatę „Razem dla dzieci”.


fot. A. Kobel

Dyskusję zakończyło uchwalenie przesłania (czytaj więcej) w sprawie ochrony praw dziecka. Obecny na Forum Marek Michalak powiedział:

Należy zauważyć, że działalność organizacji pozarządowych jest bezcenna, jest wielkim wspomożeniem tych działań, które podejmują organy państwa i bardzo często przypomnieniem jakie w tych działaniach powinny być priorytety. Tu niewątpliwie bardzo ważną rolę od dziesiątek lat w naszym systemie odgrywa Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, a oddział legnicki jest jednym z tych oddziałów, które są najbardziej aktywne. Pan Kazimierz Pleśniak, który jest prezesem tej organizacji jest osobą, która gromadzi wokół siebie fantastycznych ludzi, bo w pojedynkę jest ciężko, którzy wspomagają, działania w mniejszych środowiskach, gminach, miastach ale też w szkołach, na podwórkach, w różnych sytuacjach, gdzie trzeba zareagować, gdzie trzeba podjąć działania uwrażliwiające, gdzie trzeba przypominać o podmiotowości dziecięcej. Stąd mój wielki szacunek dla tych działaczy, być może nie zawsze trafiających na pierwsze strony gazet, ale na pewno trafiających do potrzebujących i to jest ich wielka wartość.

Wśród dotychczasowych laureatów statuetki, przyznawanej od 1998 r. jest prezydent Tadeusz Krzakowski, który otrzymał ją w 2003 jeszcze jako dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych, Grzegorz Żądło, Zbigniew Rutka, dr Wojciech Kowalik, Elżbieta Drążkiewicz-Kierzkowska, Tadeusz Samborski, biskupi Stefan Regmunt, Marek Mendyk, Stefan cichy, dr Halina Stawik, Włodzimierz Szyposz, Anna Rodak, Beata Kwiecień, Agnieszka Socha, Czesław Kowalak. Wśród laureatów zbiorowych statuetki jest Szkoła Podstawowa nr 1 i 4, Młodzieżowe Centrum Kultury, Szkolne Schronisko Młodzieżowe, DGP „Dozorbud”, Zespół Placówek Specjalnych i Fundacja na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego.

Prelekcję na temat działalności legnickiego Oddziału TPD oraz wykład dotyczący praw dziecka przedstawiła Okręgowa Rzeczniczka Praw Dziecka TPD w Lubinie Elżbieta Palej. Występ artystyczny zapewniły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych nr 1 i 4.

Zarząd Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci składa serdeczne podziękowania dyrekcji oraz pracownikom I Liceum Ogólnokształcącego za ogromną pomoc w organizacji uroczystości.

Relacje w mediach:

TPD odznaczyło Rzecznika Praw Dziecka – lca.pl


Dami TV

rzecznik_wpis