WAKACYJNA POCZTÓWKA Z KARPACZA

W sierpniu odbywają się 3 turnusy kolonii – ostatni czwarty w Międzyzdrojach i dwa w Karpaczu. W Karpaczu na 12-dniowy turnus  zostało zabranych  ponad 100 dzieci, w tym przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Legnicy 90 na wypoczynek skierowano nieodpłatnie. Koszt ich pobytu pokrywa w ramach wygranych ofert przez TPD Urząd Miasta Legnicy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Uczestnicy zakwaterowali się w przyjaznym dzieciom ośrodku wczasowym „Morion” w centrum Karpacza prowadzonym przez państwa Grażynę i Krzysztofa Kowalów. Budynek wyposażony jest w pokoje z łazienkami, wyżywienie urozmaicone w formie szwedzkiego stołu a przy ośrodku znajduje się stadion miejski. Kierownictwo kolonii wynegocjowało wiele zniżkowych usług i wstępów, stąd też wiele atrakcji.

Uczestnicy I turnusu, który zakończył się w minioną niedzielę 18 sierpnia brali udział w wycieczkach do Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Kowar i Krzeszowa. W pieszych wędrówkach zdobyli Chojnik, trzy razy korzystali z kąpieli w Aqua Parku „Sandra” i Hotelu Gołębiewskim. Brali udział w imprezach kolonijnych, m.in. w Mini Playback Show, festynie „Baw się razem z nami”, Małym Omnibusie, turniejach sprawnościowych, biegach przełajowych i konkursie piosenki.

Nie lada atrakcją był przejazd gondolą na Białym Jarze oraz saneczkami na zjeżdżali „Kolorowa” oraz pobyt w Parku Bajek i w Starej Chacie Walońskiej. Dużą popularnością cieszyły się konkursy plastyczne „Żyjmy zdrowo i bezpiecznie i „Piękno Karkonoszy”. W konkursach zostało nagrodzonych wiele dzieci dyplomami, upominkami a w zawodach sportowych również zostały wręczone medale.

Ze względu na profilaktyczny charakter kolonii wiele punktów to pogadanki i filmy na temat grzeczności na co dzień, profilaktyki uzależnień i sekt. Dla wielu dzieci pobyt na kolonii to oderwanie się od szarej rzeczywistości, problemów rodzinnych.

Uczestnicy tegorocznych kolonii śpiewają piosenkę która już od kilku lat towarzyszy dzieciom w zajęciach:

Do Karpacza TPD zabrało Nas,
Byśmy zobaczyli Karkonosze w letni czas
W „MORIONIE” wszyscy dziś mieszkamy
I jedzenie jak i spanie mamy super jak u mamy.

REF. Gdy Ci smutno jest i źle
Pomyśl, że jest TPD
90 lat promyczki śle
Niech nam żyje TPD

Nasza kadra bardzo fajna jest
A i pan Kierownik ma szeroki Gest
Pani Ania w góry goni nas
My gonimy Panią Anie
Zadyszenia, zasapani

Nasze grupy razem bawią się
Spacer i zabawy przeplatają się
Ta kolonia fajna rzecz
A kto nie był niech żałuje i do TPD wstępuje

Warto dodać, że w minionym tygodniu kolonie legnickie wizytowane były w Karpaczu przez Dolnośląskie Kuratorium Oświaty i w Międzyzdrojach przez Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty Szczecinie i Sanepid z Kamienia Pomorskiego. Kontrolujący nie mieli żadnych zastrzeżeń.

Warto wiec wspierać  trud i wysiłek legnickiego oddziału TPD.

W tegorocznej akcji letniej pomógł Urząd Miasta Legnica, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundacja „Polska Miedź”, Starostwo Powiatowe w Legnicy, Urząd Gminy Legnickie Pole i Chocianów.