Z LEGNICĄ IM PO DRODZE

Kolejny raz udowodnili, że znają historię i współczesny obraz miasta. Pięć reprezentacji legnickich szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w turnieju szkoł pn. “Legnica, z nią zawsze po drodze”.  W klasyfikacji generalnej laur turnieju powędrował do uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Legnicy.

Zmagania obserwowali zaproszeni przez nich samych ciekawi mieszkańcy Legnicy: prezydent Legnicy Jadwiga Zienkiewicz; przewodnicząca największego w kraju koła Przyjaciół Dzieci Halina Jakubowska; emerytowana nauczycielka ZSPS Krystyna Leszczyńska; pielęgniarka oddziałowa oddziału medycyny paliatywnej legnickiego szpitala Grażyna Majewska-Kaźmierczak oraz znany legnicki grafik Grzegorz Fijałkowski.

Na turnieju obecna była osoba, która o Legnicy wie bardzo dużo, jeśli nie najwięcej. Prezes Legnickiego Stowarzyszenia Miłośników Legnicy “Pro-Legnica” Antonina Trawnik zasiadła za stołem jurorskim w towarzystwie Skarbnika Oddziału Dolnośląskiego TPD Zdzisławy Newelskiej, Okręgowego Rzecznika Praw Dziecka TPD Włodzimierza Szyposza oraz animatora kultury legnickiego oddziału TPD Magdy Grońskiej.

Reprezentacje “zdrowo” konkurowały ze sobą w ośmiu kategoriach konkursowych. Jedna z nich, rozgrywająca się w międzyczasie, polegała na wykonaniu pamiątki nawiązującej do turnieju TPD o Legnicy. Tu popularnością cieszył się Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego, którego uczniowie częstowali wszystkich gości tradycyjną pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem, a gospodarzom turnieju podarowali słoiczek z odręcznie wymalowaną nazwą rozgrywek.

“Średniacy” wykazali się sporą wiedzą w quizie ze znajomości miasta. Pytania dotyczyły historii Legnicy, jej zabytków, a także aktualnych wydarzeń. Wyraz kreatywności stanowiły popisy wokalne licznej załogi Zespołu Szkół Budowlanych, która porwała publiczność i kibiców. Alternatywną, bo hiphopową wersję szlagieru Czesława Niemena (Sen o Warszawie) zaprezentował zespół z “Elektryka”.

Koniec końców, zabawa była przednia, a spotkanie było okazją do zdobycia nowych doświadczeń i poznania ciekawych ludzi. W ostatecznej klasyfikacji przyznano czołowe miejsca oraz wyróżnienia:

I miejsce – Zespół Szkół Rolniczych
II miejsce – Zespół Szkół Integracyjnych
III miejsce – Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego
Wyróżnienie – Zespół Szkół Budowlanych
Wyróżnienie – Zespół Szkół Elektryczno–Mechanicznych w Legnicy

Informujemy, że najbliższą okazją do międzyszkolnych zmagań będzie turniej dla szkół gimnazjalnych pn. “Śladami Janusza Korczaka”, który odbędzie się 30 marca. Zgłoszenia przyjmujemy do 8 marca!