Z LONDYNU DO LEGNICY

Tli się już ogień olimpijski po paraolimpiadzie w Londynie, ale w Legnicy sportowe emocje jeszcze przed nami. Na dwa dni, 25 i 26 września, miasto stanie się centrum sportowych rozgrywek. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Legnicy już po raz dziesiąty organizuje Legnicką Paraolimpiadę TPD. Impreza co roku gromadzi blisko 400 niepełnosprawnych sportowców z całego subregionu.

Zgodnie z tradycją, imprezie towarzyszyć będzie wielki rodzinny festyn pn. „Pożegnanie Lata 2012”. Współorganizatorem przedsięwzięcia w tym roku będzie Urząd Miasta w Legnicy oraz szkolne koło Przyjaciół Dzieci przy Zespole Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich w Legnicy. Tam też, na terenie boisk sportowych przy Wierzyńskiego, o medale walczyć będą osoby niepełnosprawne.

Podczas igrzysk rozegrane zostaną konkurencje dostosowane do możliwości osób niepełnosprawnych. Będą biegi przełajowe, biegi na 60 i 100 m., rzut kulą, dyskiem plastikowym, skok w dal, kręgle, łucznictwo oraz slalom na wózkach. W przeddzień głównych obchodów (25 września), wykażą się pływacy. Wodne sporty odbędą się pod okiem wykwalifikowanych trenerów na basenie kąpielowym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Legnicy. Po zawodach, uczestnicy będą mogli zanurkować pod wodą dzięki legnickiej szkole nurkowania DIVINCAT.

- Do udziału w Paraolimpiadzie zachęcamy przedstawicieli szkół integracyjnych, placówek specjalnych i warsztatów terapii zajęciowych, ale zależy nam też na osobach, które nie uczęszczają do szkół. Jeśli znacie Państwo kogoś takiego, przekażcie dalej, niech młodzież wyjdzie z przysłowiowych „czterech ścian”. Zapraszamy wszystkich  26 września od godz. 12:00 do 17:30 – zachęca prezes legnickiego stowarzyszenia Kazimierz Pleśniak.

Atrakcji starczy dla wszystkich. Organizatorzy zapraszają także rodziny z dziećmi na integracyjny festyn z okazji końca lata. Liczne konkursy i turnieje, artystyczne występy, defilada sportowców, to między innymi czeka na wszystkich przy boiskach sportowych na Piekarach. Zaproszeni zostali także sportowcy klubu START Wrocław wraz z Oliwią Jabłońską, olimpijką igrzysk w Londynie, która zdobyła medal na dystansie 100m. stylem motylkowym.

W tym roku przypada jubileuszowa, wyjątkowa edycja Paraolimpiady. Organizowana jest od 2003 roku, Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych. Sportowcy przyjadą m.in. z Głogowa, Jawora, Lubina i Złotoryi. W dokonaniu zasług na rzecz środowiska, legnicki Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci otrzymał na początku września tytuł „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych”, przyznany przez Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej.

Organizacja imprezy będzie możliwa dzięki dotacjom Urzędu Miasta w Legnicy oraz starostw powiatowych w Legnicy i Jaworze, a także darowiznom Fundacji Polska Miedź, LPWiK, Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz EuCO w Legnicy. Ponadto wiele samorządów, firm i osób prywatnych ufundowało nagrody.

- Zwracam się także do osób o otwartych sercach. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć organizację Paraolimpiady albo uatrakcyjnić jej przebieg, proszę o kontakt, tel. 76 724-51-09. Więcej informacji na stronie internetowej www.tpd.legnica.pl – mówi Kazimierz Pleśniak.