ZOSTAŃ POTENCJALNYM DAWCĄ SZPIKU – W LEGNICY POMAGAMY GRZEGORZOWI I INNYM

„Pomóż Grzegorzowi i innym” – zostań potencjalnym dawcą szpiku – to dwudniowa akcja, która odbędzie się dniach 23 – 24 sierpnia. Akcję przeprowadzi fundacja DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych) we współpracy z Urzędem Miasta Legnicy. Włączą się do niej także Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Legnickie Centrum Kultury, policja, straż miejska, straż pożarna i wolontariusze. Tym samym też zwracamy się do Naszych Młodzieżowych Wolontariuszy TPD o wsparcie tej akcji swoją aktywnością. Organizatorzy chcą zaangażować wolontariuszy do akcji promocyjnej i pomocy organizacyjnej. Więcej szczegółów przekażemy w najbliższym terminie. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie pod adresem mailowym tpd.legnica@wp.pl w temacie wpisując WOLONTARIAT SZPIK.

Co godzinę w Polsce stawiana jest komuś diagnoza – nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych. Znalezienie dawcy, czyli biologicznego bliźniaka jest jednak bardzo trudne. Im więcej osób się zarejestruje tym bardziej wzrosną szanse chorych na przeszczep. Wszyscy, którzy się na to zdecydują robią to dla potrzebujących z całego świata. .

Legniczanin Grzegorz Łukowski w kwietniu tego roku usłyszał tragiczną diagnozę – ostra odmiana białaczki szpikowej. – Mamy czteroletnią córeczkę, mamy dla kogo żyć.  Wierzę, że uda się znaleźć dawcę dla Grzegorza – mówi Joanna  Łukowska.

- Tę akcję dedykujemy Grzegorzowi  – dodaje Joanna Surdyk z fundacji DKMS. – Liczymy, że jak najszybciej znajdzie się biologiczny bliźniak, który będzie dawcą. Mamy nadzieję, że pomożemy też innym chorym.

Legniczanka Katarzyna Jabłońska jest szczęśliwa, bo uratowała życie niespełna rocznemu chłopczykowi. Kilka lat temu zarejestrowała się jako dawca. Czuła wówczas dumę, radość i strach. Dopiero półtora roku temu znalazł się jej bliźniak biologiczny – ciężko chory, niespełna roczny chłopczyk z Niemiec. Oddała szpik w klinice w Gliwicach. – Po zabiegu czułam się dobrze. – A później przeżyłam cudowne chwile, gdy dowiedziałam się, że dziecko wyzdrowiało.

źródło: legnica.eu